Koncepcje budynków mieszkalnych
Niedawno jeden z portali branżowych zadał nam pytanie po co inwestorzy płacą za koncepcje architektoniczne skoro można wykonać o prostu pełen indywidualny projekt budynku. W jakim celu wykonuje się owe koncepcje. Podamy najprostszy przykład:
Załóżmy, że jakiś inwestor budowlany znalazł się w posiadaniu terenu pod zabudowę. Nie wnikamy już w jaki sposób. W zasadzie to chciałby na niej coś wybudować np. budynek wielorodzinny i sprzedać go z zyskiem, ale do końca nie jest pewien czy jego pomysł jest opłacalny. Co robi w takiej sytuacji? No właśnie zleca architektowi projekt koncepcji.
Po co koncepcja architektoniczno-urbanistyczna?
W największym skrócie w takom celu, aby zorientować się w możliwościach działki na której chcemy wybudować dom jednorodzinny lub dom wielorodzinny. Zwłaszcza deweloperzy, zawsze chcą zorientować się jaki wyjdzie PUM i czy klienci będą w ogóle zainteresowani takimi mieszkaniami.
Projektując u architekta dom jednorodzinny mamy wpływ na to jak wygląda i projektujemy go tak, żeby to właśnie nam się podobał. Z budynkami wielorodzinnymi nie jest to możliwe. Dlatego inwestorzy najpierw zamawiają koncepcję, żeby zorientować się czy projekt spodoba się nabywcom i czy nie będzie większych problemów przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę – swoją drogą uzyskanie WZ lub pozwolenia na budowę zwiększa wartość działki i pozwala na większy zarobek. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie to dopiero wtedy zamawiają u projektanta pełen projekt branżowy i projekt budowlany.
Więcej możecie przeczytać w naszym autorskim artykule, gdzie znajdziecie więcej zalet projektu koncepcyjnego.
https://biuraprojektowe.eu/aktualnosci/rola-projektu-koncepcyjnego,266?