Projekty indywidualne domów

Posted on Posted in Bez kategorii

Pracownia architektoniczna

lub zatrudnienie prywatnego architekta to najlepszy sposób na zdobycie najbardziej dopasowanego do swoich potrzeb projektu domu jednorodzinnego.

Każdy, kto myślał kiedyś o wybudowaniu domu wie, że bardzo ważnym elementem jest działka. Jej cena może dorównywać nawet połowę ceny domu (*najczęściej jednak jest to około 20%). Dlatego niezwykle korzystną sytuacją jest, gdy podaruje nam ją ktoś z rodziny. Jednak wtedy wiadomo – marudzić się nie powinno. Jeżeli nie odpowiada nam lokalizacja czy wielkość to zawsze możemy ją sprzedać i kupić gdzieś indziej. Jednak bardzo często pozostaje nam niewielki wybór.

Jaka działka i jaki projekt domu?

Problem polega na tym, że aktualnie nowe działki znajdują się już tylko poza centrum miasta. Może niektórym to odpowiadam jednak pamiętajmy, że wiele osób ma dzieci i pracę…. Dlatego wielu z nas godzi się na trudne działki bliżej centrum, bo to jedyne, które zostały. Mowa tu o działkach na skarpach, bardzo wąskich, w kształcie trójkątów itp.

Tania działka tani projekt?

Jak już więc zakupiliśmy tanią, bo trudną, której nikt nie chciał działki, to pozostaje tylko kupić gotowy projekt domu i zacząć budowę. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze tak od razu to budować się nie można, bo trzeba mieć pozwolenie na budowę, a do tego złożyć szereg dokumentów do urzędu w tym projekt ale po adaptacji architekta. A co jeśli dom który wybraliśmy podoba się nam wizualnie, ale jednak nie pasuje do kształtu i warunków działki? A co jeśli dodatkowo ma o jeden pokój za mało i w zasadzie to fajnie byłoby gdyby nie wchodziło się od razu na toaletę, a okna były trochę większe…. I zaczyna się wymienianie mankamentów i zmian, jakie chcielibyśmy zrobić w gotowym projekcie.

Przedstawiamy je firmie, która sprzedała nam projekt gotowy i okazuje się, że aż tylu i takich dużych zmian to jednak zrobić nie możemy, bo prawa autorskie na to nie pozwalają…

 

Adaptacja gotowego projektu domu jednorodzinnego

Co więcej architekt, który nam miałby robić te poprawki wycenił je na taka kwotę, że w zasadzie to tyle samo kosztowałby indywidualny projekt domu jednorodzinnego projektowany przez architekta od zera.

Na dodatek cały dom byłby dokładnie taki jaki sobie zaplanowaliśmy.

Trochę więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule o adaptacjach na portalu branżowym.

https://biuraprojektowe.eu/aktualnosci/adaptacja-projektu-gotowego-ile-kosztuje-na-czym-polega-ile-trwa,298?fbclid=IwAR0W6pXirwLdbb4e1SBA5y-MfUDkDv0tYlafYWpoKd41dgUqLoJ9heKibg8