Projekt gotowy czy indywidualny? – Architekt Łódź radzi

Posted on Posted in Bez kategorii

Jaki wybrać projekt?

To nie jest tak, że otrzymacie teraz na to pytanie odpowiedź. Niestety nikt także nie podejmie za was ten niezwykle trudnej decyzji. Jedyne co możemy zrobić, to przedstawić plusy i minusy gotowego projektu domu jednorodzinnego, ale także indywidualnego prosto spod ręki projektanta Łódź.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że projekty gotowe też zaprojektowali architekci, ale może niekoniecznie z uprawnieniami architektonicznymi. Pamiętajmy, że w dniu składania do urzędu projektu architekt podpisujący ostateczny projekt, tak więc w przypadku projektu gotowego będzie to architekt adaptujący działkę, musi mieć aktualne uprawnienia. 

Projekt gotowy vs indywidualny

Zazwyczaj projekty gotowe wybierają inwestorzy, którzy teoretycznie mają mniej pieniędzy i którym zależy na czasie. Jednak to oszczędzanie na projekcie własnego i często jedynego na całe życie domu jest bardzo złudne.

Do kosztów samego projektu, czyli kilku tysięcy, należy doliczyć dodatkowe projekty, bardziej dokładne lub bardziej szczegółowe, które już nie są w cenie. Kolejny wydatek to zatrudnienie architekta z uprawnieniami, który dokona adaptacji projektu do działki. Od razu mówię, że wzięci architekci nie podejmują tych tematów. Dalej może się okazać, że jednak nie pasuje nam wejście od tej strony i dobrze byłoby przenieść kuchnię i usunąć z niej ścianę… zmiany się mnożą, a za tym mnożą się kolejne wydatki. W skrajnych przypadkach projekt nie spełnia WZ, albo wymyślone zmiany wymagają zmian w konstrukcji budynku. To są kolejne tysiące złotych. …

A zamawiając indywidualny projekt domu indywidualnego zapewniacie sobie spokój, załatwianie spraw urzędowych oraz dodatkowe projekty w cenie.

Zresztą posłuchajcie i obejrzyjcie prezentacji https://www.youtube.com/watch?v=wLWyxnd6r7w